Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Czy warto wstrzymywać się z zakupem autoklawu?
Czy warto wstrzymywać się z zakupem autoklawu?

Wysterylizowane narzędzia to podstawa każdego gabinetu kosmetycznego. Prowadząc taką działalność, musisz bezwzględnie zadbać o ten aspekt, aby móc sprawnie przeprowadzać zabiegi. Ostatnie rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie wymagań sanitarnohigienicznych narobiło nieco szumu wśród kosmetyczek. Co niesie ze sobą zmiana przepisów? Kto może przeprowadzać sterylizację narzędzi pracy kosmetyczki? Czy warto wstrzymywać się z zakupem autoklawu? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Zmiana przepisów a narzędzia pracy kosmetyczki

Zadaniem rozporządzenia Ministra Zdrowia jest dostosowanie prawa do wymogów unijnych oraz ujednolicenie prawodawstwa w Polsce. Co równie istotne, Ministerstwo chce podnieść standard sanitarny i higieniczny w gabinetach kosmetycznych. Pozwoli to znacząco obniżyć liczbę zakażeń (np. WZW typu B, wirusem HIV i innymi), które mogą występować w sytuacji, gdy narzędzia pracy kosmetyczki nie są prawidłowo wysterylizowane. Z tego powodu Ministerstwo wskazało również, kto ma być odpowiedzialny za sterylizację w gabinecie kosmetycznym, zakładzie fryzjerskim czy studiu tatuażu. Musi to być:

  • osoba z tytułem technika sterylizacji medycznej, który można zdobyć w szkole policealnej w rok 

lub

  • osoba, która ukończyła specjalne szkolenie (które trwa łącznie około 130 godzin) i ma minimum średnie wykształcenie. 

Dzięki temu wiedza każdego pracownika gabinetu na temat higieny i sterylizacji będzie zdecydowanie większa, a co za tym idzie, bezpieczeństwo wszelkich zabiegów wzrośnie. Wszystkie kosmetyczki - nawet po studiach kierunkowych - mają 2 lata od momentu wejścia w życie rozporządzenia na zdobycie powyższych uprawnień. A co ze sprzętem do sterylizacji? Czy przepisy również precyzują, czym można wykonać prawidłowo dekontaminację? 

Czy warto wstrzymywać się z zakupem autoklawu? 

Absolutnie nie! Zmiana dotyczyć będzie uprawnień osób, które autoklawy będą mogły obsługiwać, a nie samych urządzeń i ich zastosowania. Każdy gabinet fryzjerski czy kosmetyczny powinien posiadać autoklaw. 

W świetle zaostrzenia przepisów sanitarnych dbałość o odpowiednią sterylizację powinna być traktowana priorytetowo. Pamiętaj, że wprowadzenie przepisów może spowodować także wzrost cen samych urządzeń, wszak będą dostępne dla wyspecjalizowanej grupy specjalistów z odpowiednim wykształceniem. 

Od strony prawnej autoklaw powinien spełniać europejską normę PN-EN 13060 oraz wymogi sanepidu, co było standardem jeszcze przed nowym rozporządzeniem. 

Istotne, abyś zainwestowała w autoklaw, który gwarantuje w 100% usunięcie wszelkich drobnoustrojów ze stosowanych narzędzi, np. gumowych, bawełnianych, wykonanych z tworzyw sztucznych czy metalu. Posiadanie własnego urządzenia jest w dłuższej perspektywie korzystniejsze dla Twojego gabinetu nie tylko ze względu na wymogi prawne. Nie musisz wówczas korzystać z usług zewnętrznych firm, co jest coraz droższe, ale i zmusza Cię do zakupu większej liczby narzędzi. Masz też większą kontrolę nad zabiegami w swoim gabinecie bez względu na jego charakter. 

Nie pozwól, aby zmiana jakichkolwiek przepisów Cię zaskoczyła. Profesjonalny autoklaw to wybór najlepszych gabinetów, które już teraz stawiają na 100% sterylność narzędzi i maksymalną higienę w miejscu pracy. Sprawdź dostępne w Beauty System autoklawy

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 880 321 321
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium