Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Jaką myjkę ultradźwiękową wybrać do salonu kosmetycznego? Do czego służy myjka ultradźwiękowa i czy jej użycie wystarczy do dezynfekcji?
Jaką myjkę ultradźwiękową wybrać do salonu kosmetycznego? Do czego służy myjka ultradźwiękowa i czy jej użycie wystarczy do dezynfekcji?

Mycie ultradźwiękami to metoda wykorzystywana w przemyśle od lat 60. ubiegłego wieku. Dziś uważana jest za najnowocześniejszą technologię umożliwiającą usuwanie zabrudzeń i zanieczyszczeń gromadzących się na różnych, nawet bardzo delikatnych przedmiotach. Funkcjonalne myjki ultradźwiękowe kosmetyczne to przyrządy o szerokim zastosowaniu, które powinny znaleźć się wszędzie tam, gdzie konieczne jest mycie i dezynfekowanie narzędzi stosowanych w zabiegach naruszających ciągłość naskórka. Na jakiej zasadzie działa ten sprzęt i na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Myjka ultradźwiękowa – do czego służy?

Myjka ultradźwiękowa kosmetyczna, a także ta wykorzystywana w innych gałęziach przemysłu, to urządzenie, którego mechanizm bazuje na zjawisku kawitacji, czyli powstawania małych bąbelków powietrza. Poszczególne cząsteczki powietrza uderzają z bardzo dużą siłą w czyszczony przedmiot, usuwając tym samym znajdujący się na nim brud. Cały proces mycia ultradźwiękowego trwa co najwyżej kilkanaście minut.

Myjki ultradźwiękowe rozwiązują problem mycia tych przedmiotów, które wymagają dokładnego oczyszczenia, a są bardzo delikatne lub nie mogą mieć kontaktu z wodą. Urządzenia te skutecznie usuwają nawet głęboko zalegający brud i zanieczyszczenia, a także chronią przedmioty przed uszkodzeniem. Znajdują swoje zastosowanie m.in.:

  • w branży kosmetycznej – w salonach kosmetycznych i gabinetach medycyny estetycznej używane się głównie myjki plastikowe, które umożliwiają czyszczenie wszystkich urządzeń, które miały kontakt z fragmentami tkanki ludzkiej. Największym zainteresowaniem cieszą się myjki ultradźwiękowe kosmetyczne o pojemności do 10-20 litrów;
  • w branży jubilerskiej – głębokie zabrudzenia osadzające się na biżuterii, monetach kolekcjonerskich czy też medalach czyszczone są zazwyczaj w małych, plastikowych myjkach ultradźwiękowych;
  • w branży motoryzacyjnej i rowerowej – w warsztatach mechanicznych, motocyklowych i rowerowych stosuje się przede wszystkim myjki metalowe, które w przeciwieństwie do urządzeń plastikowych mają dodatkową funkcję podgrzewania w ciepłej wodzie. Dzięki nim można skutecznie usunąć smar oraz inne mocne zabrudzenia z części samochodowych lub rowerowych.

Czego nie można myć w myjce ultradźwiękowej? Nie zaleca się czyszczenia w niej różnego rodzaju rozpuszczalników oraz innych substancji palnych, które w kontakcie z falami ultradźwiękowymi mogłyby doprowadzić do powstania pożaru.

Co jest lepsze – sterylizator czy ultradźwiękowa myjka kosmetyczna?

Właściciele salonów kosmetycznych mogą zadawać sobie pytanie, czy myjka ultradźwiękowa wystarczy do dezynfekcji przyrządów stosowanych podczas zabiegów mikrodermabrazji lub kawitacji. Otóż urządzenia te skutecznie czyszczą i dezynfekują przedmioty (w połączeniu z odpowiednim płynem), jednak nie sterylizują ich.

W związku z tym stanowią one bardzo dobrą alternatywę dla dezynfekcji przy użyciu środków chemicznych, jednak nie dla sterylizatora czy też autoklawu kosmetycznego. Z drugiej strony, sterylizator kosmetyczny nie zawsze może dokładnie oczyścić przedmiotów z drobnoustrojów znajdujących się w miejscach osłoniętych przed światłem. Najlepszym rozwiązaniem jest więc używanie zarówno myjki ultradźwiękowej, jak i sterylizatora kosmetycznego.

Jaki płyn do myjki ultradźwiękowej wybrać?

Korzystanie z myjki ultradźwiękowej w gabinecie kosmetycznym wymaga zakupu specjalnego płynu do dezynfekcji, który pełni dwie funkcje – ułatwia proces transportu fal dźwiękowych, a także wykazuje działanie oczyszczająco-dezynfekujące. Przy wyborze konkretnego produktu należy jednak zawsze kierować się zaleceniami producenta myjki ultradźwiękowej w kwestii doboru odpowiedniego stężenia takiego płynu.

Myjka ultradźwiękowa do salonu kosmetycznego – jaka sprawdzi się najlepiej?

Zastanawiasz się nad zakupem myjki ultradźwiękowej kosmetycznej? Pamiętaj, by zwrócić uwagę na kilka parametrów, które pozwolą Ci ocenić, jaki model sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego lokalu:

  • moc myjki – im większa moc urządzenia, tym lepiej, jednak należy pamiętać, że zbyt wysoka moc prawdopodobnie nie będzie w pełni wykorzystana w salonie kosmetycznym. W większości gabinetów, w których wykonuje się zabiegi manicure, mikrodermabrazji i kawitacji, poleca się stosowanie myjki o mocy 50-70 W;
  • częstotliwość generowania fal ultradźwiękowych – parametr ten powinien oscylować na poziomie od 25 do 130 kHz (idealna częstotliwość do czyszczenia narzędzi kosmetycznych to 35-50 kHz);
  • temperatura wytwarzana w myjce – dla jak najlepszego przebiegu procesu kawitacji niezbędne jest, by w myjce temperatura oscylowała wokół 60°C.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 880 321 321
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium